St. Raphael Academy announces academic awards

St. Raphael Academy announces academic awards

PAWTUCKET – Local students attending St. Raphael Academy were recently recognized at several academic awards ceremonies this spring.

• Valedictorian: Anthony Bateman

• Salutatorian: Emily Craig

• Moore Scholars: Nicholas Allienello, Faith Alves, Glenn Filipe, Emily Fournier, Emily Gaboriault, Serena Rose Gaskin, Gwenyth Hultquist, Jeremy Knox, Gianna Medeiros, Jonathan Montalvan, Kaitlyn Newton, Jack Rigley, Jesus Santos, Benjamin Senra, Theresa Wagner

English

• Grade 9: Nicole Pajaro, Adetunji (Tjay) Adesina, Rachel Sassi, Adrianna Sepe

• Grade 10: Ben Dube, Isabella Nieto, Sofia Quinn

• Grade 11: Steven Lora, Jennifer Sullivan • Grade 12: Tiana Martinez, Jefferson Pun

Physical Education

• Grade 9: Marc Furtado, Rachel Sassi

• Grade 10: Serena Rose Gaskin, Bouffard Tyler

• Grade 11: Lily Codman, Zachary Mardirosian

• Grade 12: Ian Deschenes, Vanessa Mansi

Art

• Foundations of Art: Rachel Sassi, Stephanie Murphy

• Graphic Design: Jeanna Bateman, Megan Gomes

• Art Studio: Sydney Charette

• Digital Art & Design: Ben Dube

• Graphic Design: Megan Gomes

• Drawing & Painting: Allison Dube, Ricky (Jiao Li) Tan  

• Sculpture: Bintu Fofana, Abigail Roy  

Science

• Biology: Jacob Faria, Brendan Kinch, Destiny Mercado, Stephanie Murphy

• Chemistry: Sydney Charette, Jake LeFort, Isabella Nieto

• Physics: Ashley Bullen, Meghan Clark, Alexis Youn

• AP Biology: Bryce Gillis

• Forensics: Patrick Bullen, Kaleigh Poirier

• Biology 2: Vanessa Mansi, Kaleigh Poirier

• Anatomy: Alvin Johnson, Katherine Lynch

Mathematics

• Algebra I: Jovanny Edouard, Destiny Mercado, Adrianna Sepe, Deanna Squires, Nicole Pajaro

• Geometry: Theresa Wagner, Isabelle Lucca • Algebra II: Steven Lora, Olivia Provost-Pelletier, Ying Wu, Alexis Youn, Alyson Tavares

• Algebra II with Trig: Jillian Hughes

• Pre-Calculus: Alvin Johnson, Noelani Noel

• Calculus: Ashley Bullen, Bryce Gillis, Cassandra Yany

• Statistics: Cecily LeBlanc

• Discrete Math: Abigail Roy

• AP Calculus: Yintang “Jayne” Zheng

• American Mathematical Society Book Award: Cecily LeBlanc

Social Studies

• World Cultures: Jeanna Bateman, Zachary Mallozzi, Destiny Mercado

• U.S. History I: Theresa Wagner, Isabella Nieto, Jasmyn Renzi

• U.S. History II: Jennifer Sullivan, Olivia Provost-Pelletier

• AP U.S. History: Bryce Gillis

• 20th Century U.S. History: Ben MacDonald and Emily Darling

• American Government: Alvin Johnson

• Modern European History: Jenny Espinal

Theology

• Hippo Award: Jeanna Bateman

• St. John Paul II Award: Theresa Wagner, Anna-Marie Ferris

• Moral Compass Award: Bryce Gillis

• Grade 12 Merit Awards: Kaleigh Poirier, Rebecca Amaral

• Outstanding Service Award: Caroline Alexandre, Nicholas Allienello, Alexi Angel, Ruby Costello, Emily Gaboriault, Serena Rose Gaskin, Megan Gomes, Jillian Hughes, Eric Martineau, Yanyan Mo, Stephanie Murphy, Luz Padilla, Theresa Wagner, Ariana Yany

• Seniors: Brenden Aldridge, Pam Bedoya, Jeff Cifuentes, David Coderre, Gabrielle DaCunha, Ian Deschenes, Jenny Espinal, Haley Howarth, Julia Hurley, Catalina Jimenez, Katherine Lynch, Ben MacDonald, Vanessa Mansi, Emma Mendes, Kaleigh Poirier, Abby Roy, Damien Vasquez, Angie Washington, Cassandra Yany, Daniela Yepes

• Extraordinary Ministers of Holy Communion: Tyler Andella, Chris Bielawski, Gabrielle DaCunha, Jarell Gomes, Julia Hurley, Cecily LeBlanc, Ben MacDonald, Vanessa Mansi, Emma Mendes, Kaleigh Poirier, Kimberly Rodas, Abigail Roy, Angie Washington, Daniella Yepes

Foreign Languages

• Spanish I: Freya Badger, Taylor Stravato • Spanish II: Jillian Hughes, Gina Benevides • Spanish III: Esther Fagbote, Glenn Filipe • Spanish IV: Ashley Bullen, Sky Carrion, Caroline Mignacca, Cassandra Yany

• Spanish V: Isaiah Barrientos, Haley Howarth, Alexandra Sargo, Patrick Bullen, Julia Hurley

• French I: Jeanna Bateman, Regina Cifune • French II: Gabriela Castaneda-Pineda, Sofia Quinn

• French III: Lily Codman, Bryce Gillis

• French IV: Emily Craig, Tiana Martinez

Junior Book Awards

• Society of Women Engineers: Eric Martineau, Sky Carrion

• RI General Treasurer Seth Magaziner Book Award: Yanyan Mo

• Salve Regina University Book Award: Luz Padilla

• The Sage Colleges Book Award: Ruby Costello, Benjamin Bradley

• Clarkson University Book Award: Isaiah Barrientos, Elizabeth Moody

• Saint Anselm College Book Award: Taylor Birchall

• Rensselaer Medal: Ashley Bullen

• U.S. Army Reserve Scholar/Athlete Award: Ashley Bullen, Bryce Gillis

• University of Virginia Book Award: Maddison Cocca

• Springfield College Book Award: Mohammed Danmola

• College of the Holy Cross: Bryce Gillis

• Regis College Book Award: Grace Gomes • URI Book Award: Faith Lambert

• Providence College Book Award: Karissa Massud

• Saint Michael’s College Book Award: Noelani Noel, Yifan Tian

• Harvard Book Award: Oluwatoyin Okele • Brown University Book Award: Jennifer Sullivan

• Bryant University Book Award: Haochen (Molly) Tu

FBLA Awards

• Community Service Project (Team) 2nd place, and Future Business Leader, 4th place: Yanyan Mo

• Local Chapter Scrapbook, 4th place: Jeff Cifuentes

• Local Chapter Newsletter, 5th place: Emily Fournier

• Agribusiness, 5th place: Julia Hurley

• Community Service Project (team), 2nd place: Jingchen (James) Jian

• Graphic Design, 4th place: Emily Miranda • Impromptu Speaking, 4th place: Haochen (Molly) Tu