Ponaganset High School announces senior awards

Ponaganset High School announces senior awards

GLOCESTER – The following awards were presented at Ponaganset High School Awards Night on June 1.

• US Army ROTC Scholarship: Christopher Duhaime

• US Marine Corps Semper Fidelis Award for Musical Excellence: Jessica Sackal

• Lieutenant Governor’s Advance Rhode Island Leadership Award: Alexandra Obiurka

• General Treasurer Seth Magaziner’s Young Leader Award: Emily Feeney

• Rhode Island High School Civic Leadership Award: Brian Martin

• Rhode Island Red Sox Service Scholarship: Sarah Charbonneau

• Sodexo Scholarship: Lydia Cook

Memorial Scholarships

• The Thomas Buckley Memorial Scholarship: Jillian DelPrete

• The Ralph Catuogno Scholarship: Jillian DelPrete

Ponaganset High School Student Memorials

• Matthew Alsfeld Memorial Scholarship: Gregory Jason

• Geoffrey Wilkes Memorial Scholarship: Tyler Donahue, Mary Donnelly

Local Scholarships and Awards

• Dr. Day Care Scholarship: Alyssa Ware

• Friendship Lodge # 7 of the Free & Accepted Masons Scholarship: Eleanor Bonn

• Robert H. Lenth Memorial Scholarship: Aidan Lurgio

• Glocester Teacher’s Association Scholarship: Noah Murphy, Alyssa Ware

• Ponaganset Middle School PTO Scholarship: Noah Murphy

• Glocester Business Association Scholarship: Jessica Sackal

• Glocester Firefighter Scholarship Award: Jessica Sackal, Thomas Caine, Noah Murphy, Tyler Donahue

• Glocester Lions Club Scholarship: Alex Blanchard

• Pat De Fusco Memorial Scholarship: Katharynne Hebert

• Lucas E. Warner Memorial Scholarship: Thomas Caine

• Tasso Culinary Scholarship: Faith Lemiuex

• Laurel Grange Scholarship: Noah Murphy, Jonathan Wahl

• New England Institute of Technology Senior Scholarship Award: Anthony Ceraldi, Conor Dillon, Drew Faria, Nicolas LaFazia, Samuel Lawson, Landon Markrush, Andrew SanBento, Brendan Worcester

• TOPS Volunteer Program Award: Sarah Charbonneau, Lilly Nardelli

• Unified Sports Award: Sarah Charbonneau, Ryan Mancini, Noah Murphy, Alexandra Obiurka, Joseph Palazzo, John St. Angelo, John Sokoloski

Book Awards:

• Harvard Prize Book Award: Samuel Hopkins

• Rhode Island College Alumni Book Award: Jason Gieck

• Rhode Island School of Design Book Award: Matthew Zanni

• University of Rhode Island Alumni Association Book Award: Evan Hallberg

• The Rensselaer Medal Award for outstanding Math and Science: Ty Parrillo

• Ponaganset Education Foundation/First Class Scholarship: Arianna Hatcher, Sydney Pezza-Luther, Brian Thornber

Department Awards:

• Agricultural Department Award: Eryk Thoman-Thurber

• Art Department Award: Elizabeth Buckley

English Deparment:

• Outstanding English Student Award: Elizabeth Buckley

• Esther Hopkins Award: Angela Freeman

• Family and Consumer Science Department Award: Rachel Ross

• FCCLA - Pioneer in Community Outreach: Faith Lemieux

• Library Director’s Award: Jason Gieck

Mathematics Department Award:

• Outstanding Junior Math Student: Ty Parrillo

• American Mathematical Society Award for Outstanding Senior: Jessica Sackal

Music Department

• National School Choral Award: Zachary Wilks

• Moses Hogan Choral Award: Lucy Contrino, Samuel Mancini

• All-Eastern Award: Meghan Thomson, Tess Safford

• Ponaganset High School Music Band: Hannah Prewitt

• Parents Scholarship: Ryan Mancini

• Ponaganset High School Music Choral: Ryan Mancini

• Parents Scholarship: Samuel Mancini

• John Phillip Sousa Award: Eryk Thoman-Thurber

• Certificate of Achievement in Instrumental Music: Zackary Phillips

• Health and Physical Education Departmental Award: Sarah Charbonneau

Science Department:

• Society of Women Engineers: Adele Andrews, Ty Parrillo

• Virginia Oexner Science Award: Christopher Duhaime

• Social Studies Department Award: Daniel Richardson

• The Pell Medal Award for US History: Jessica Sackel

• World Language Department Award: Marc Rizzo

CTE Pathways:

• Animal and Plant Sciences (Agriculture): Ronald Ballou, Arianna Hatcher, Kelsey Sousa, Emily Tirocchi, Matthew Piccirillo, Eryk Thoman-Thurber

• Biomedical Science Pathway: Lucy Contrino, Holly Donaldson, Michaela Grasso, Alexandra Obiurka, Farrah Stamp

• Computer Science &Infomation Tech.: Garrett Donnelly, Christopher Duhaime, Anthony Neves, Ryan Plante, Brian Thornber

• Materials & Manufacturing Pathway: Dylan Ballou, Conor Dillon, Dade Falco, Evan Lapierre, Brett Marceau, Jordan Parent, John Rock, Jacob Salines, Zachary Woodhead

• Music & Performing Arts Pathway: Elise Bonoyer, Tyler Donahue, Ryan Mancini, Samuel Mancini, Hannah Prewitt, Jonathan Wahl, Zachary Wilks, Matthew Zanni

• Pre-Engineering Pathway: John Biafore, Alex Blanchard, Christopher Duhaime, Brayden Gaouette, Jason Gieck, Marqus Lefebvre, Landon Markrush, Lilly Nardelli, Lucas Peckham, Emma Schram, Brian Thornber

STEM Academy Award for Excellence: Brian Thornber

FRC Team 5112 - The Gongoliers Lifetime Achievement Award: Brian Thornber

Pre-Engineering Student Excellence: Landon Markrush

CS & IT Student Excellence: Ryan Plante

Materials and Manufacturing Student Excellence: Evan Lapierre

The Principal’s Ponaganset Pride Award: Eryk Thoman-Thurber

Salutatorian: Jason Gieck

Valedictorian: Jessica Sackal