NSHS seniors honored at awards night

NSHS seniors honored at awards night

NORTH SMITHFIELD – The following awards were presented at North Smithfield High School’s Senior Awards Night on June 5.

Scholarships

• N. S. Youth Soccer Association: Tyler Cook, John DerBedrosian

• George Nasuti Memorial: Caysea Anderson, Jacob Dispirito

• The Scottie Wright Memorial: Patrick Guertin

• Woonsocket Rotary Club: Mackenzie Chartier

• Frehill Council #5702: Samuel Turco

• N.S. Ambulance & Rescue Association Fund: Trevor Pascoe

• Michele Crepeau Memorial: Danielle D’Amico

• Carl & Ruby Christiansen: Nicholas Hanoian

• N. S. Teacher’s Association Marion Smith Scholarship: Faith Jacobson

• James Dalti Memorial: Brooke Schobel

• Friends of the North Smithfield: Linsey Barber, Jewelia Cimerol, Kristin Lafferty

• Ernest and Claire Woodworth: Ronak Patel

• Monroe/Cahill Memorial: Julia Kasanovich, Jacob Palmer

• Kidz Club: Linsey Barber

• Class of 1971 Memorial: Erica Lemieux

• Pat Dowling Memorial Softball: Lorenza O’Donnell

• N.S. Fire Department/IAFF #3984: Trevor Pascoe, Miranda Zuba • Kaitlyn Ferra Memorial: Miranda Zuba

• Samuel Lilley Memorial: Jay Rumas

• Michael F. Lovett Scholarship: Sean Murphy • N.S. Little League: Jacob Forbes

• New England Institute of Technology: Alicia Johnson

• Red Sox Service: Jacob Dispirito

• Cabral/Contildes Family: John Derbrodsian

Activity and Achievement Awards

• Science Department Award: Nathan Medeiros

• Amgen Biotech Experience Program Certificate of Outstanding Achievement in Biotechnology: Nathan Medeiros & Brooke Schobel

• Most Creative Art Award - Excellence in Art: Abigail Palmer, Samantha Gallant, Monica Maccarone, Linsey Barber and Samantha DiPardo

• Art Honorable Mentions: Morgan Perry, Amanda Connell, Danielle D’Amico, Jewelia Cimerol, Alicia Johnson, Emma Fulcomer, Kambry Hansen, Kate Kurczy, Rowen Lanier, Nacara McLaughlin, Pushti Shah, Jacob Smith, Satoshi Suyoshi

• French Achievement Award - Prix d’excellence: Michaela Gamache

• Spanish Achievement Award - Premio de excelencia: Abigail Palmer, Jacob DiSipirto

• National Honor Society Officers: Abigail Palmer, president; Lauren Cloutier, vice presidence; Kelly Okruta, recording secretary; Julia Kasanovich, corresponsing secretary; Gene Pasquariello, treasurer

• French Club Recognition: Lorenza O’Donnell, Sophia Pasquariello, Jennifer Pasquariello

• Matthew James Milner Memorial Scholarship: Kristin Lafferty

• NSHS Class of 2017 Officers: Sophia Pasquariello, president; Kristin Lafferty, vice president; Abby Palmer, treasurer; Ronak Patel, secretary; Jacob DiSpirito, corresponding secretary.

• 2017 Louis Silano Memorial Award: Michaela Gamache

• Sue VanHouwe Hreczuck Memorial English Award: Katheryne Esqueda

• Shining Star Awards: Danielle D’Amico, Sean Walker

• Yearbook Editor-in-Chief: Kathy Esqueda

• Yearbook Dedication: Mrs. Franco and Mrs. Tuetken

• Yearbook Unsung Hero: Mrs. Milner

Athletic Awards

• Varsity Club Awards: Lorenza O’Donnell, Kambry Hansen, Hailey Raskob

• Subway Most Valuable Student Athlete: Ben Palmer, Lorenza O’Donnell

• PROJO Boy/Girl Nominees: Ben Palmer, Lorenza O’Donnell

• Northmen/Lady Northmen Senior Athlete of the Year: Tyler Cook, Hailey Raskob

• North Smithfield Alumni Association Sportsmanship Award: Nicholas Hanoian, Faith Jacobson

• U.S. Marines Distinguished Boy/Girl Athlete: Chris Matulaitis, Kambry Hansen

• U.S. Army Reserve Boy & Girl Scholar/Athlete Awards: Devon Cote, Lauren Cloutier

• Unified Team Sports Recognition: Hannah Contildes, James DeCristofano, Michaela Gamache, Rebecca Holliday, Katheryne Esqueda, Samantha Butler, Destiny Degnan, Jacob DiSpirito, Robert Holliday, Kristin Lafferty, Ronak Patel

Honor Awards

• Rhode Island College Book Award: Brooke Schobel

• The PSAT/NMSQT National Merit Commended Student: Abigail Palmer

• The PSAT/NMSQT National Merit Recipient: Michaela Gamache

• Lieutenant Governor’s Leadership Award: Kristin Lafferty

• Pell Award for U. S. History: Jay Rumas

• Marines Scholastic Excellence Award: Rebecca Holliday

• Ronald Reagan Leadership Awards: Michaela Gamache, Nicholas Hanoian

• Mary E. McNamara Award: Faith Jacobson

• Class of 2017 Top Ten Percent: Matthew Annunziata, Deven Cote, Lauren Cloutier, Amanda Connell, John DerBedrosian, Jacob DiSpirito, Michaela Gamache, Nicholas Hanoian, Rebecca Holliday, Abigail Palmer, Brooke Schobel, Andrew Stevens

• Salutatorian Award: Jacob DiSpirito

• Valedictorian Award: Abigail Palmer